بیماری های روده و مقعد


بیماری های روده و مقعد

هر عضو و ارگانی از بدن قابلیت مبتلا شدن به بیماری را خواهد داشت. حال این بیماری می تواند گذرا و ساده بوده و یا با بی تفاوتی و سهل انگاری افراد، به بیماری های سخت تبدیل شود. روده و قسمت انتهایی آن مقعد نیز می توانند بنا به دلایل متعددی به بیماری مبتلا شده و در عملکرد دچار اختلال شوند. در واقع بیماری های روده و مقعد می تواند انواع مختلف داشته و تاثیرات متنوع خود را بر سلامت بیمار داشته باشد.

 

بیماری های روده و مقعد

می توان مهم ترین بیماری های روده و مقعد را این بیماری ها ذکر کرد:

– سندروم روده تحریک پذیر
– کورون
– سرطان کلون
– سرطان رکتوم
یبوست
– هموروئید
– کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)
– دیورتیکولوز
– …

سندروم روده تحریک پذیر

از مهم ترین بیـماری های روده و مقـعد است که می تواند تمام قسمت های روده را درگیر کرده و علائم و عوارض مختلفی را بروز نماید. افراد مبتلا به این بیماری می توانند علائمی مانند تولید گاز روده بیش از حد، سوزش سر دل، حالت تهوع، مدفوع همراه با مخاط و برخی علائم دیگر را تجربه نمایند.

هموروئید یا بواسیر

از بیماری های مربوط به مقعد است که در آن به دلیل پیچ خوردگی سیاهرگ ها در ناحیه مقعد و گیرافتادن خون در این ناحیه، تورم های خفیف و یا شدیدی رخ می دهد. گاهی همورئید به صورت داخلی ست و فقط در زمان دفع مدفوع بیرون زدن و دیده می شود اما برخی مواقع بواسیر بیرونی شکل می گیرد یعنی در زمان عادی نیز می توان تورم را به وضوح در مقعد مشاهده کرد.

کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

کولیت اولسراتیو نوعی بیماری التهابی در روده بزرگ است که توانایی درگیر کردن بخش های مختلف آنرا دارد. در این بیماری، جدار داخلی روده بزرگ متورم و دچار زخم های کوچکی می شود. کولیت زخمی بیشتر در مقعد اتفاق می افتد اما می تواند تمامی قسمت های روده بزرگ را هم درگیر خود نماید. پس از ابتلا به این بیماری می توان علائمی مانند خونریزی در حین مدفوع و خون در مدفوع را مشاهده نمود.

دیورتیکولوز

از دیگر بیـماری های روده و مـقعد دیورتیکولوز است. بسیاری افراد در روده بزرگ خود دارای کیسه های کوچکی به نام دیورتیکولوم هستند. چنانچه باکتری و یا مدفوع در این کیسه ها گیر کرده و به دام بیافتد این کیسه ها متورم شده و بیماری دیورتیکولوز رخ می دهد. رژیم غذایی پرفیبر می تواند از بروز چنین عارضه ای جلوگیری نماید.

راه های پیشگیری از بیماری های روده و مقعد

با توجه به اینکه روده و مقعد هر دو جزئی از سیستم گوارشی بوده و البته در انتهای این مسیر طولانی قرار دارند، بیشترین و موثرترین موضوعی که می تواند در حفظ سلامتی این اعضا کمک کند تغذیه مناسب و اصولی ست.

برای حفظ سلامتی روده و مقعد بهتر است حتماً در برنامه غذایی خود از میوه های تازه و سبزیجات استفاده کنید. استفاده کافی از میوه و سبزیجات سبب تحریک مناسب روده و جلوگیری از ایجاد اسهال یا یبوست های مکرر خواهد شد. همین موضوع می تواند هم به سلامتی روده بزرگ و هم عدم آسیب به مقعد به دلیل یبوست منجر گردد.

همچنین دفع به موقع مدفوع و البته تخلیه کامل مدفوع می تواند بر سلامتی و جلوگیری موثر از ایجاد بیـماری های روده و مـقعد موثر باشد. برخی افراد به دلیل مشغله های کاری و عوامل دیگر ممکن است به موقع اقدام به دفع نکنند و یا با عجله و فشار زیاد (زور زدن) تصمیم به تخلیه سریع داشته باشند و یا مدفوع را به صورت کامل تخلیه نکنند. تمامی این اشتباهات می تواند فرد را براحتی به سمت بیماری کلون سوق دهد؛ دفع به موقع و بدون عجله مدفوع می تواند بدن را از ابتلا به انواع بیماری روده و مقعد از جمله کلون در امان نگهدارد.

 

دکتر غلامرضا باقرزاده صبا

فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال)

بیماری روده بزرگبیماری مقعددرمان بیماری های رودهروده بزرگ

بواسیرشقاقهموروئیدیبوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *