بی اختیاری مدفوعی


بی اختیاری مدفوعی

بی اختیاری مدفوعی در انسان در واقع به ناتوانی در کنترل حرکات روده بزرگ گفته می شود که می تواند سبب نشت مدفوع بدون اختیار به بیرون گردد. این حالت می تواند دلایل بسیار مختلفی داشته که برخی از آنها بیماری هایی حاد و برخی دیگر به صورت گذار ایجاد و رفع می شوند.

 

بی اختیاری مدفوعی

انواع بی اختیاری مدفوعی

این عارضه می تواند در چند نوع وجود داشته باشد:
– بی اختیاری فعال یا فوری (urge): در این نوع بی اختیاری، فرد مبتلا نمی تواند به دلایلی مانند اضطراب، خود را به موقع به دستشویی رسانده و خروج مدفوع به شکل فوری و بی اختیار اتفاق می افتد.
– بی اختیاری غیر فعال: در این نوع بی اختیاری، فرد مبتلا به درستی نمی داند چه زمانی برای دفع مناسب است و در واقع عدم آگاهی نسبت به زمان دفع وجود دارد به همین دلیل خروج بی اختیار مدفوع رخ می دهد.

علت بی اختیاری مدفوعی

برای هر بیماری می تواند دلایل مختلفی را مثال زد. در مورد بی اختیاری دفع نیز می توان به موارد بسیار مهم زیر که برخی گذرا و برخی دیگر مربوط به آسیب ها و بیماری ها هستند اشاره نمود:
– اسهال: تقریباً تمامی انسانها دچار این حالت شده اند. در واقع در چنین حالتی نگهداشتن مدفوع بسیار سخت تر است زیرا مدفوع آبکی ست به همین دلیل، اسهال می تواند بی اختیاری مدفوع را بدتر کند.
– یبوست: یبوست چنانچه مزمن باشد به دلیل ایجاد آسیب در عضلات روده بزرگ و آسیب عصبی به آن می تواند گاهی سبب بی اختیاری گردد.
– رکتوسل: گاهی در برخی از زنان، روده بزرگ از مهبل خارج می شود. در چنین شرایطی بی اختیاری می تواند رخ دهد.
– جراحی های مختلف: برخی جراحی های روده بزرگ مانند جراحی مقعد و یا راست روده می تواند سبب آسیب به عضلات و اعصاب روده گردد. در چنین شرایطی احتمال بی اختیاری بسیار بالاست.
– پرولاپس رکتال: به بیماری گفته می شود که در آن رکتوم به داخل مقعد فرو می رود. در چنین شرایطی بی اختیاری مدفوع اتفاق می افتد.
– آسیب عضلانی: آسیب دیدگی حلقه های عضلانی در انتهای رکتوم (اسفنکتر مقعد) که نقش بسیار مهمی در سفت نگداشتن مقعد برای عدم خروج بی دلیل مدفوع دارد می تواند به بی اختیاری بیانجامد.
– آسیب عصبی: این نوع آسیب می تواند بر اثر زایمان، دیابت، سکته های مغزی و مواردی از این دست ایجاد شود. وقتی اعصاب روده دچار آسیب شوند، روده در تشخیص زمان صحیح دفع دچار اختلال شده و بی اختیاری مدفوعی رخ خواهد داد.

 

دکتر غلامرضا باقرزاده صبا

فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال)

بیماری روده بزرگمقالات عمومی

کولورکتالمدفوع سختیبوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *