راست روده


راست روده

راست روده با نام دیگری به نام رکتوم نیز شناخته می شود. این قسمت از دستگاه گوارشی تقریباً در انتهای روده بزرگ و قبل از مقعد قرار دارد. رکتوم عضوی بسیار مهم در روده بزرگ است زیرا هر قسمت از روده در آخرین مراحل جذب مواد غذایی و دفع مواد زائد نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

 

راست روده
طول راسـت روده چیزی بین 12 تا 15 سانتیمتر است و از نظر ساختار فرقی با سایر بخش های روده بزرگ ندارد به شکلی که الیاف طولی آن در خارج و الیاف حلقوی آن در داخل قرار دارند.
قبل از رکتوم نیز کولون سیگموئید یا خم روده قرار دارد یعنی اگر بخواهیم به ترتیب این بخش ها را نام ببریم در قسمت انتهایی روده بزرگ ابتدا خم روده، سپس راسـت روده و نهایتاً مقعد قرار گرفته است. این قسمت های پایانی اهمیت بسیار مهمی در دفع درست و سلامتی کامل دستگاه گوارش دارند.

بیماری های راست روده

به هر حال هر عضوی از بدن ممکن است در طول زندگی دچار بیماری های مختلفی گردد، رکتوم نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. بیماری های مختلف رکتوم عبارتند از:
– دیورتیکولار
– تومورهای خوش خیم و بدخیم کولورکتال
– IBD
– آنژیودیسپلازی
– کولیت سودوممبرانوس (کولیت به دلیل آنتی بیوتیک)
– عدم کارایی آنورکتوم
– پیچ خوردگی روده (Volvulus)
– بیماری های خوش خیم آنورکتال

وظیفه راست روده در بدن

روده بزرگ از مهم ترین و در واقع شاید بتوان گفت حیاتی ترین بخش های بدن است. در واقع چنانچه تغذیه مناسب باشد اما دفع مناسبی صورت نگیرد باید گفت: دستگاه گوارشی از همان ابتدا یعنی دهان و جذب غذا دچار اختلال خواهد شد.
راست روده که تقریباً در بخش های انتهایی روده بزرگ و قبل از مقعد قرار دارد به دلیل ساختار خود، به محض رسیدن مدفوع منبسط شده و آن را در خود جمع می کند. این شرایط سبب ارسال پیام دفع به انسان خواهد شد و اینجاست که باید برای دفع مدفوع اقدام نمود.
در چنین شرایطی چنانچه نسبت به دفع کوتاهی شده یا به دلیل مشغله کاری به تاخیر افتد می تواند منجر به یبوست و سختی در دفع گردد. یبوست نیز ممکن است چنانچه به صورت مستمر و طولانی مدت وجود داشته باشد خود منجر به بیماری های دیگری مانند شقاق (زخم در دیواره داخلی مقعد) و همچنین هموروئید (بواسیر) شود.
بهتر است به محض احساس مدفوع، نسبت به دفع آن اقدام شود زیرا تاخیر می تواند سبب اشکال و بیماری های مختلفی گردد.

 

دکتر غلامرضا باقرزاده صبا

فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال)

بیماری روده بزرگمقالات عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *