همه چیز درباره سرطان کولون


همه چیز درباره سرطان کولون

سرطان کولون به سرطان روده بزرگ گفته می شود که هم در ناحیه کولون (بخش های ابتدایی روده بزرگ) و هم در ناحیه انتهایی روده بزرگ (رکتوم) ایجاد می شود. با دانستن همه چیز درباره سرطان کولون می توان نسبت به پیشگیری فوری و مراقبت از روده بزرگ به عنوان عضوی مهم از دستگاه گوارش اقدام کرد.

 

همه چیز درباره سرطان کولون

سرطان کولون در ابتدا با یک عارضه سطحی بسیار ساده در روده بزرگ ایجاد می شود، عارضه ای مانند یک پولیپ (برآمدگی) کوچک اما چون این پولیپ مانند جوش بر روی سطح بدن نبوده و در داخل قرار دارد اغلب هیچ علامتی نداشته و به تدریج پس از بزرگ تر شدن، علائم خود را نشان می دهد.

چگونه از ایجاد پولیپ ها در روده بزرگ پیشگیری کنیم؟

همانطور که گفتیم با دانستن همه چیز درباره سرطان کولون می توان به خوبی از ایجاد آن پیشگیری نمود. در همین رابطه بد نیست بدانیم بهترین، امن ترین و مطمئن ترین شیوه برای در امان بودن از سرطان کولون و رکتوم (کولورکتال)، انجام منظم آزمایشات غربالگری ست.
در این آزمایش ها، متخصص به کمک تجویز آزمایش و بررسی نتایج آن، حتی اگر کوچکترین علامتی در عملکرد صحیح روده بزرگ دیده شود به سرعت وارد عمل شده و با تجویزهای مناسب، از بروز چنین بیماری در همان اولین روزها جلوگیری خواهد کرد.
به سرطان کولون، سرطان کولورکتال نیز گفته می شود.

علائم سرطان کولون

در سرطان کولورکتال (کولون) می توان علائم بسیار واضحی مشاهده نمود:
– وجود خون در مدفوع
– اسهال
– یبوست
– گاز بیش از حد روده
– درد شکم
– باریک شدن مدفوع و تغییر شکل آن
– گرفتگی شکم
تغییر رنگ مدفوع
چنین علائمی معمولاً در مراحل ابتدایی سرطان کولون مشاهده می شود. به محض مشاهده بهترین راه، مراجعه فوری به متخصص برای آغاز دوره های درمانی ست.

علت ایجاد سرطان کولون (کولورکتال)

در ادامه بحث همه چیز درباره سرطان کولون بد نیست بدانیم دلایل ایجاد چنین سرطانی در روده بزرگ چیست.
می توان دو علت بسیار مهم را دخیل دانست:
1- رشد های پیش سرطانی: با تجمع بیش از اندازه و غیرطبیعی سلول ها در لایه مخاطی روده بزرگ، ابتدا پولیپ و سپس سرطان ایجاد می شود.
2- جهش ژنوم: چنانچه پدر و مادری مبتلا به چنین سرطانی بوده باشند این موضوع می تواند احتمال ابتلای فرزندان را بالاتر ببرد اما دلیلی بر ابتلای حتمی فرزندان نخواهد بود.
تمامی این موارد در مبحث همه چیز درباره سرطان کولون مهم است اما آنچیزی که مهمتر است چکاپ ها و غربالگری های منظم توسط متخصص است تا شرایط بدن شما بصورت دائمی در کنترل باشد

 

دکتر غلامرضا باقرزاده صبا

فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال)

روده بزرگمقالات عمومی

سرطان روده بزرگعلائم کولورکتالکولورکتالکولون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *