لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ


لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ

لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ در مواردی که بیمار نیاز به درمان تومورهای خوش خیم یا بدخیم به کمک جراحی دارد انجام می شود. در این شیوه خبری از برش های عمیق در بدن نیست به همین دلیل بیشتر بیماران ترجیح می دهند از چنین روشی برای درمان دردهای خود استفاده کنند.

 

لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ
لاپاراسکوپی شیوه ای از جراحی ست که در آن به کمک دستگاه لاپاراسکوپ که دارای لوله ای بلند همراه با دوربینی کوچک و لامپی کوچک اما قوی بر روی آن است انجام می شود. ابتدا چند سوراخ در قسمت مورد نظر ایجاد سپس این لوله را به داخل بدن هدایت می کنند. دوربین تصویر را به مانیتور ارسال و جراح با دیدن عارضه، به کم اهرم هایی که در دست دارد نسبت به برداشتن و محو کردن تومورها اقدام می کند.

جراحی روده بزرگ

بیماری های مختلفی ممکن است روده بزرگ را درگیر نماید. برخی از این بیماری ها با درمان دارویی رفع شده و بهبود می یابند اما برخی از آنها مانند تومورها ممکن است نیاز به برداشته شدن داشته باشند.
این جراحی را می توان به دو شیوه «جراحی باز» و «جراحی بسته» درمان کرد. لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ یکی از شیوه های جراحی بسته است که بدون ایجاد شکاف های عمیق و فقط با ایجاد چند سوراخ در قسمتی که لازم است انجام می شود.

شیوه انجام لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ

برای درمان تومورهای روده بزرگ توسط لاپاراسکوپی ابتدا می بایستی جراحان کولورکتال معاینات دقیقی را انجام داده و پرسش هایی را از بیمار انجام دهند. سپس با توجه به دریافت های مختلف پزشکی، متخصص آزمایشات را برای تشخیص بهتر تجویز می کند.
پس از اینکه وجود تومور خوش خیم یا بدخیم در روده بزرگ تایید شد روز عمل تعیین می شود. پس از بیهوشی در اتاق عمل، ابتدا چند برش یا سوراخ کوچک در همان قسمتی که نیاز است انجام شده و لاپاراسکوپ وارد بدن می شود. جراح با دیدن عارضه اقدام به برش و برداشتن قسمتی از روده بزرگ کرده و نهایتاً اقدام به متصل کردن بخش های بریده شده می کند. به این شکل، این جراحی مهم انجام شده و عارضه درمان می شود.

استفاده از لاپاراسکوپی در بیماریهای مختلف

علاوه بر لاپاراسکوپی تومورهای روده بزرگ می توان به کمک این شیوه، بیماری های مختلفی را درمان نمود:
– بیماری های کرون
– پرولاپس رکتوم
– سرطان کلون
– کولیت زخمی
– نشت بی اختیار ادرار و مدفوع
– پولیپ های مختلفی که نتوان به کمک کولونوسکوپی آنها را برداشت.

 

دکتر غلامرضا باقرزاده صبا

فوق تخصص جراحی روده بزرگ (کولورکتال)

سرطان روده بزرگمقالات عمومی

تومورهای خوش خیمسرطان روده بزرگکولیت روده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *